Nová civilizační nemoc – NEMÁM ČAS

07.08.2023

Stále častější odpovědí, se kterou se setkávám při různých rozhovorech nejen s klienty na téma Jak řešit dobu k vytvoření času pro realizaci cvičení nebo doplňujících aktivit je odpověď: "Nemám čas!"

Je pravdou, že dnešní doba vyžaduje mnoho sil pro vytvoření jak finančního zázemí, tak i materiálního prostoru pro chod rodiny a moderního života. A tady se nabízí otázka: "Není všechen ten spěch hlavním zabijákem našeho zdraví?" Měl jsem možnost při své hospitalizaci v nemocnici mluvit s různými typy lidí a u všech se sjednotil pohled na jejich úraz – velkou roli hrál spěch, přetížení, únava. Tady jsem si začal klást otázku, zdá má cenu každý den se honit v práci od rána do večera a pak ve volném čase řešit mnoho práce doma nebo na přesčasech zase v práci. V mnoha případech jsou výsledkem jen velké problémy s kloubním aparátem, hlavně zády a krkem.

Co vlastně člověk chce od života? Hodně peněz, být zdravý, auto, dovolenou… No prostě krásný a poklidně plynoucí život. A co pro to děláme? Vlastně – co děláme špatně? Protože toho je bohužel většinou víc než toho správného.

Především chceme za každou cenu zvládat všechno a nejlépe hned. A po tělu, o němž mám potřebu se bavit především, potom chceme, aby sloužilo na maximum.

A tady je asi zásadní problém – žádný stroj neumí makat na 100 % pořád a do nekonečna. A tělo je vlastně jen stroj ze svalů, ale na rozdíl od mechanického stroje má i duši a mozek. Tím je člověk výjimečný.

Zkusme proto používat častěji vše dohromady k moudrým rozhodnutím, které sladí vše k harmonii a potom bude vše jednodušší a funkčnější.

Nebude-li harmonie, nebude rovnováha a přijde chaos, který člověk neumí dlouhodobě vydržet a řešit; následuje pád, ať už fyzický nebo psychický.

Přeji mnoho nejen chytrých rozhodnutí, ale hlavně těch moudrých.