Mysl versus tělo

07.08.2023

Již dlouho přemýšlím nad těmito dvěma slovy. Jak je velmi důležité mít mysl správně naladěnou, mít jasno v tom, co opravdu chci dělat a jakým směrem se chci ubírat, k jakým výsledkům a cílům (a to nejen sportovním) chci dojít. Hodně klientů, a lidí obecně, má velký zájem dosáhnout všeho pozitivního a kladného.

Proto je nezbytné umět sladit funkci pozitivní mysli s vytyčeným směrem a cílem. V praxi to znamená, že pokud jsem v práci a chci, aby výsledek mého snažení byl co nejlepší a nejefektivnější, je potřeba se maximálně soustředit a být v klidu, a tím eliminovat jakékoliv chyby.

To stejné platí ale i o jiných aktivitách – nejen sportovních, ale i rodinných, intimní nevyjímaje. Pokud například cvičím v posilovně a myšlenkami nejsem u cvičení, ale ještě v práci nebo jinde, tak efekt cvičení bude mizivý nebo žádný, popřípadě i sebedestruktivní.

A je jedno, jestli člověk chce cvičením zhubnout, nabrat svaly nebo jen vyladit kondici. Všechno snažení bude nanic, pokud nebude mysl správně naladěna a vyjasněna rozumná představa o výsledku. Většina lidí se mylně domnívá, že když si vyřeší váhu, výrazně se jim zlepší kvalita života.

Ale ono je to obráceně – když si zlepší kvalitu života, tak si pak v pohodě vyřeší i tu váhu. A z toho vyplývá jeden ze závěrů, ke kterým mne praxe přivedla.

Pokud člověk nebude pozitivně myslet a nebude mít kolem sebe lidi, kteří mu mohou pomoci, bude jeho snažení komplikovanější a výsledek nedostižnější. Proto je důležité ubrat na spěchu a slevit ze svých někdy až přemrštěných předsevzetí a cílů.

Přeji všem hodně správných rozhodnutí.